Home SkyWatcher ED120, Edek 120 luneta astronomiczna, ED APO 120 SKY WATCHER

SkyWatcher ED120, Edek 120 luneta astronomiczna, ED APO 120 SKY WATCHER

Potrzeba zmian skłoniła mnie to wystawienia na sprzedaż mojej świetnej klasy lunety astronomicznej, a mianowicie refraktora ED 120 PRO firmy SkyWatcher. Instrument jest odpowiednikiem współczesnej wersji Edka, co ważne, składnikiem obiektywu jest element z FPL 53.

Jakość obrazów z tego egzemplarza jest więcej niż zadowalająca, oczywiście porównywanie ich do tego co widać przez popularne achromaty czy duże lornety Achro czy Semi Apo pominę.

Teleskop porównywałem w identycznych warunkach z wersją BD Schott (wahałem się czy nie kupić aktualnej ale…)  i zarówno ja, jak i właściciel odpowiednika nie dopatrzyliśmy się różnic w obrazach na Jowiszu i Księżycu.

Posiadałem wszystkie wersje Edków 80 kę PRO i BD, 100 kę BD i ostatecznie skończyłem na 120 ce w złotej wersji bo takową udało mi się kupić przed paroma laty.

Największy sentyment mam do 80 ki i 120 ki, zapewne dlatego, że najbardziej nadają się do foto  – tego ziemskiego, dostarczają dużo światła, skracając tym samym czas na wyzwolenie migawki. To niezwykła cecha tych teleskopów – teleobiektywów, ale: 80-ka „nie podskoczy” 120 ce w ilości światła oraz wyłapaniu detali, różnica w reprodukowaniu szczegółów podczas podczas fotografowania dosłownie masakruje rozdzielczością małego edka (choć nie powinno to chyba nikogo dziwić.) Edek to poza obiektywem oczywiście też 😉 luneta także ta to oglądania ziemskiego, po zaaplikowaniu nasadki dwuocznej (bino) i kątówki pryzmatycznej 45 stopni uzyskamy wysokiej klasy lunetę do obserwacji ziemskich czy też podglądactwa samolotowego.

Ale… ED 120 to w końcu (także) teleskop astronomiczny, który:
– jest relatywnie mobilny i nie za ciężki (90 cm, 5,5 kg)
– szybko się dostosowuje do temperatury otoczenia
– ma świetne parametry do astrofoto (zwłaszcza z dedykowanym reduktorem ogniskowej – także do kupienia u mnie)
i wreszcie:
– powala cieszyć się rozciągłymi obszarami nieba (piękny kontrast, punktowe gwiazdy)
– po zastosowaniu krótszych okularów wyeksponuje nam obiekty układu słonecznego, patrzenie Edkiem 120 na Księżyc (zwłaszcza w bino) to nie lada przeżycie, obraz niezwykle ostry, pełen soczystości i szczegółów.

Co można zobaczyć Edkami opublikowano w zestawieniu wszystkich trzech wersji Ed 80, ED 100 i rzecz jasna ED 120, zachęcam do lektury: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=12

Jeśli szukasz:
-rewelacyjnej lunety do obserwacji ziemskich (krajobrazy, ptaki, sąsiadki/sąsiedzi)
– lubisz oglądać samoloty na przelotówkach
-szukasz ostrego po brzegi teleobiektywu 900 mm! z manual focusem
-teleskopu uniwersalnego (choć taki nie istnieje)
-chcesz mieć Jowisza, Saturna, Marsa i Księżyc jak na dłoni.
to ED 120 jest twoim wyborem